4 kroky, které udělají vaše nákupy v supermarketu více udržitelné
20. 06. 2020, Kategorie Rady a návody
133 shlédnutí

4 kroky, které udělají vaše nákupy v supermarketu více udržitelné

https://www.mindbodygreen.com/articles/4-steps-to-make-your-supermarket-trips-more-sustainable

Když se poprvé rozhodnete snížit množství odpadu v kuchyni, nemusíte začít vyhledáváním specializovaných obchodů nebo farmářských trhů, ale můžete začít návštěvou svého běžného obchodu s potravinami – běžně to bývá blízký supermarket. Zde už jste obeznámeni s fyzickým rozvržením prodejny a s cenami. Tam, kde to známe, se cítíme jistě, a můžeme se tam snadno pohybovat.


Jste připraveni? Pojďme do obchodu! Dopřejte si na nákup trochu víc času. Nebo, pokud tomu dáte přednost, nemusíte tentokrát nakupovat vůbec. Podíváme se na obchod a výrobky, které prodávají, v novém světle.


Začněte u vchodu a projděte obchod tak, jak byste šli normálně, a pokaždé, když přijdete k produktu, který obvykle kupujete, položte si níže uvedené otázky. Nemusíte najít hned všechny odpovědi a rozhodně se nemusíte rozhodovat o každém jednotlivém nákupu. Jedná se o nacházení snadných obměn a lepších možností, ale také o uvědomování si oblastí, kde bychom se mohli zlepšit.

1) Kde to bylo vypěstováno nebo vyrobeno?

4 kroky, které udělají vaše nákupy v supermarketu více udržitelné

Všechny produkty budou mít někde uvedenu zemi původu. Na nebaleném ovoci nebo zelenině může být nálepka; nebo může být na regálu štítek s podrobnostmi. U balených potravin budou údaje vytištěny někde na obalu. Tato otázka nás přiměje zamyslet se nad tím, z jaké vzdálenosti bylo jídlo dopraveno, kolik kilometrů tento produkt cestoval, aby se dostal do našeho nákupního košíku?

2) Jak je to zabaleno?

4 kroky, které udělají vaše nákupy v supermarketu více udržitelné

Když nakupujeme stejné věci týden co týden, často nevěnujeme velkou pozornost tomu, jak jsou zabaleny. Prostě to nevnímáme. Udělejte si čas a prohlédněte si obal.


Je produkt zabalený ve více vrstvách – obal uvnitř obalu nebo jsou to tácky zabalené v dalším plastovém nebo papírovém obalu? Jaké je množství balícího materiálu ve vztahu ke skutečnému obsahu uvnitř? Z čeho je obal vyrobený? To nás přiměje přemýšlet o tom, zda je obal nadměrný, zda je skutečně recyklovatelný v místě našeho bydliště, a zda jiné výrobky nemají lepší výběr balení.

3) Pokud jde o hotový výrobek, jaké složky obsahuje?

4 kroky, které udělají vaše nákupy v supermarketu více udržitelné

Výrobci potravin jsou povinni uvést všechny ingredience na etiketě, přičemž složka použitá v největším množství je uvedena na prvním místě a ostatní následují v sestupném pořadí. Tato otázka nás přiměje přemýšlet o tom, zda to vlastně není něco, co bychom si mohli sami vyrobit nebo nahradit jiným výrobkem

4) Mohla bych si vybrat lépe?

Když přemýšlíte o věcech, které obvykle kupujete, podívejte se na některé z alternativ. V nabídce je spousta produktů, a pokusit se je porovnat všechny může být vyčerpávající. Což je důvod, proč to obvykle neděláme. Prostě kupujeme to, co vždy, nebo to, co je v „akční nabídce". Takže nyní máte dobrou příležitost zamyslet se a položit si otázku: „Tohle kupuji pořád, nemohla bych najít něco lepšího?“

K naší planetě bychom se měli chovat šetrně. Jestli berete vážně přístup, který zamezí plýtvání materiálů, surovin či energií, přečtěte si také článek 4 věci, které byste měli vědět o fenoménu Zero Waste

Věříte, že nad každým z nás bdí anděl?
Ano (60 %)
Ne (26 %)
Nevím (14 %)

Oblíbené články

 Začněte podnikat prostřednictvím vlastního e-shopu Začněte podnikat prostřednictvím vlastního e-shopu

4  snadné kroky k vytvoření květinové čelenky do vlasů 4 snadné kroky k vytvoření květinové čelenky do vlasů

4 věci, které byste měli vědět o fenoménu Zero Waste 4 věci, které byste měli vědět o fenoménu Zero Waste

10 věcí, které pravděpodobně recyklujete špatně 10 věcí, které pravděpodobně recyklujete špatně

3 nejlepší podniky s vegeburgery 3 nejlepší podniky s vegeburgery

4 věci, které můžete odkoukat od modelek 4 věci, které můžete odkoukat od modelek

4 místa, kde je radost se učit 4 místa, kde je radost se učit

4 rady, jak ušetřit na Erasmu 4 rady, jak ušetřit na Erasmu

12 fantastických obrázků nenarozených živočichů ještě v děloze 12 fantastických obrázků nenarozených živočichů ještě v děloze

6 potravin, které můžete zdravě nahradit avokádem 6 potravin, které můžete zdravě nahradit avokádem

 Jak na finance během studií Jak na finance během studií

3 tipy, díky kterým budete mít úspěšný web 3 tipy, díky kterým budete mít úspěšný web

Komentáře

    Vložit nový komentář