4 kroky, které udělají vaše nákupy v supermarketu více udržitelné
20. 06. 2020, Kategorie Rady a návody
264 shlédnutí

4 kroky, které udělají vaše nákupy v supermarketu více udržitelné

https://www.mindbodygreen.com/articles/4-steps-to-make-your-supermarket-trips-more-sustainable

Když se poprvé rozhodnete snížit množství odpadu v kuchyni, nemusíte začít vyhledáváním specializovaných obchodů nebo farmářských trhů, ale můžete začít návštěvou svého běžného obchodu s potravinami – běžně to bývá blízký supermarket. Zde už jste obeznámeni s fyzickým rozvržením prodejny a s cenami. Tam, kde to známe, se cítíme jistě, a můžeme se tam snadno pohybovat.


Jste připraveni? Pojďme do obchodu! Dopřejte si na nákup trochu víc času. Nebo, pokud tomu dáte přednost, nemusíte tentokrát nakupovat vůbec. Podíváme se na obchod a výrobky, které prodávají, v novém světle.


Začněte u vchodu a projděte obchod tak, jak byste šli normálně, a pokaždé, když přijdete k produktu, který obvykle kupujete, položte si níže uvedené otázky. Nemusíte najít hned všechny odpovědi a rozhodně se nemusíte rozhodovat o každém jednotlivém nákupu. Jedná se o nacházení snadných obměn a lepších možností, ale také o uvědomování si oblastí, kde bychom se mohli zlepšit.

1) Kde to bylo vypěstováno nebo vyrobeno?

4 kroky, které udělají vaše nákupy v supermarketu více udržitelné

Všechny produkty budou mít někde uvedenu zemi původu. Na nebaleném ovoci nebo zelenině může být nálepka; nebo může být na regálu štítek s podrobnostmi. U balených potravin budou údaje vytištěny někde na obalu. Tato otázka nás přiměje zamyslet se nad tím, z jaké vzdálenosti bylo jídlo dopraveno, kolik kilometrů tento produkt cestoval, aby se dostal do našeho nákupního košíku?

2) Jak je to zabaleno?

4 kroky, které udělají vaše nákupy v supermarketu více udržitelné

Když nakupujeme stejné věci týden co týden, často nevěnujeme velkou pozornost tomu, jak jsou zabaleny. Prostě to nevnímáme. Udělejte si čas a prohlédněte si obal.


Je produkt zabalený ve více vrstvách – obal uvnitř obalu nebo jsou to tácky zabalené v dalším plastovém nebo papírovém obalu? Jaké je množství balícího materiálu ve vztahu ke skutečnému obsahu uvnitř? Z čeho je obal vyrobený? To nás přiměje přemýšlet o tom, zda je obal nadměrný, zda je skutečně recyklovatelný v místě našeho bydliště, a zda jiné výrobky nemají lepší výběr balení.

3) Pokud jde o hotový výrobek, jaké složky obsahuje?

4 kroky, které udělají vaše nákupy v supermarketu více udržitelné

Výrobci potravin jsou povinni uvést všechny ingredience na etiketě, přičemž složka použitá v největším množství je uvedena na prvním místě a ostatní následují v sestupném pořadí. Tato otázka nás přiměje přemýšlet o tom, zda to vlastně není něco, co bychom si mohli sami vyrobit nebo nahradit jiným výrobkem

4) Mohla bych si vybrat lépe?

Když přemýšlíte o věcech, které obvykle kupujete, podívejte se na některé z alternativ. V nabídce je spousta produktů, a pokusit se je porovnat všechny může být vyčerpávající. Což je důvod, proč to obvykle neděláme. Prostě kupujeme to, co vždy, nebo to, co je v „akční nabídce". Takže nyní máte dobrou příležitost zamyslet se a položit si otázku: „Tohle kupuji pořád, nemohla bych najít něco lepšího?“

K naší planetě bychom se měli chovat šetrně. Jestli berete vážně přístup, který zamezí plýtvání materiálů, surovin či energií, přečtěte si také článek 4 věci, které byste měli vědět o fenoménu Zero Waste

Máte doma pejska?
Ano (60 %)
Ne (35 %)
Nevím (5 %)

Oblíbené články

12 návyků lidí, kteří si vytvářejí své vlastní štěstí 12 návyků lidí, kteří si vytvářejí své vlastní štěstí

8 tipů, jak ušetřit peníze 8 tipů, jak ušetřit peníze

10 nejlepších tipů do kuchyně 10 nejlepších tipů do kuchyně

50 vět, které by každá dívka měla umět říct své nejlepší kamarádce 50 vět, které by každá dívka měla umět říct své nejlepší kamarádce

4 věci, které můžete odkoukat od modelek 4 věci, které můžete odkoukat od modelek

5 důvodů, proč si pořídit pudlíka 5 důvodů, proč si pořídit pudlíka

 Recept na nejlepší vánoční cukroví Recept na nejlepší vánoční cukroví

7 báječných receptů na smoothie 7 báječných receptů na smoothie

 Azorské ostrovy - exotika v Evropě! Azorské ostrovy - exotika v Evropě!

37 životních zkušeností, které jsem se naučila za 37 let 37 životních zkušeností, které jsem se naučila za 37 let

5 tipů, jak co nejrychleji získat dlouhé vlasy 5 tipů, jak co nejrychleji získat dlouhé vlasy

4 rady, jak snadno ušetřit 4 rady, jak snadno ušetřit

Komentáře

    Vložit nový komentář