Otázka intimní hygieny dívek je ve společnosti často pokládána za tabu. Přitom k tomu není důvod, protože menstruace je něco, co k životu neodmyslitelně patří. Stejnou nezbytnost představují i vyhovující hygienické potřeby – tedy vložky a tampony. Horkou novinkou posledních let je pak menstruační kalíšek.
1) Menstruace bez zbytečného stresu
Kalíšek vypadá jako miniaturní zvonek, jen bez srdíčka. Jeho spodní stopka slouží k pohodlnějšímu vyjímání z těla. Do toho se totiž zavádí stejně jako tampón. Uvnitř pak funguje na principu podtlaku - obejme sliznici, takže nehrozí, že by někde něco proteklo. Vylévá se v závislosti na síle menstruace, obecně ale lze říci, že mu stačí věnovat pozornost vždy ráno, a poté až večer. Použít se navíc dá kdykoliv – i při běhu, nebo plavání.
2) Zdraví na prvním místě
Jak již bylo řečeno, kalíšek se bezprostředně dotýká sliznice. To dělá i tampon, rozdíl je ale v tom, že kalíšek není bělený chlórem. Naopak, je vytvořený z nezávadného zdravotnického silikonu, který je pevný a příjemný na omak. Nevysušuje tak přirozené prostředí poševní sliznice.
3) Síla ekologie
Pokud žena používá po celou dobu svého produktivního období vložky a tampóny, vyprodukuje neuvěřitelné množností odpadu. Menstruační kalíšek je ale jiný. Lze jej používat opakovaně! Při správném zacházení je jeho životnost minimálně 5 let, a je tedy výhrou i z ekonomického hlediska, protože prvotní investice (cca. 400,- Kč) je brzy zapomenuta.
Vše má i své stinné stránky!
Existují pochopitelně i nevýhody. O menstruační kalíšek je totiž potřeba pečovat. Po každém použití by se měl pečlivě vymýt teplou vodou, v ideálním případě i vyvařit (proto je lepší mít doma dva kusy, které lze střídat). Někoho může odradit i představa toho, že kalíšek je potřeba vylévat do záchodové mísy, nebo do umyvadla. Opatrnost a hygienické návyky nicméně vyžadují i vložky a tampony. A i s nimi je nutné po použití manipulovat!
Přečtěte si i zajímavou recenzi na posilování pánevního dna s kuličkami Dorcel Dual Balls.