10 způsobů chování rodičů, které učí děti empatii
10. 02. 2021, Kategorie Vztahy
182 shlédnutí

10 způsobů chování rodičů, které učí děti empatii

https://www.powerofpositivity.com/10-things-parents-empathetic-children-differently/

Empatie je schopnost vcítit se do pocitů a prožívání druhé osoby. Její nízká úroveň přináší do života problémy se vztahy v osobní i pracovní rovině.

Schopnost projevovat empatii - tedy cítit a sdílet emoce ostatních lidí - je velmi ušlechtilý rys osobnosti. Upřímně řečeno, je to rys, který tento svět zoufale potřebuje. Jediným způsobem, jak můžeme účinně podporovat schopnost empatie u budoucí generace, je probouzet ji v dětech už odmalička.  Musíme být jako dospělí ochotni převzít odpovědnost. Velká část této odpovědnosti samozřejmě spočívá na bedrech nejdůležitějších lidí v životě dítěte - rodičů.

Ale děti jsou nezralé. Vštěpovat jim správné hodnoty, vlastnosti, charakter atd., může být obtížný úkol. Probouzení empatie se v tomto ohledu nijak neliší. Pro rodiče je důležité si uvědomit, že empatie je jednou ze základních sociálních dovedností. Dovednost, která buduje vztahy, posiluje komunity a dělá lidi laskavější.

Existuje mnoho způsobů, jak můžeme naše děti naučit této cenné sociální dovednosti:

1) Nepotlačujte u dětí projevy emocí

10 způsobů chování rodičů, které učí děti empatii

Rodiče se často pokoušejí potlačit emoce dětí a říkají něco jako „přestaň křičet“, „neplač“, „jsi přeci už velký kluk / velká holka“. Je to vlastně přirozená tendence, protože rodiče neradi vidí, když jejich dětí něco trápí. Někteří rodiče také nemají dost trpělivosti nebo si nevědí rady. To však může omezit emoční vývoj dítěte. Dítě může být po takovém napomínání méně ochotné sdílet emoce. Místo toho uznejte pocity dítěte a nechte jim průchod.

2) Dávejte najevo vděčnost

Schopnost vyjádřit vděčnost je běžným rysem šťastných lidí. Podle studie, provedené Dr. Robertem Emmonsem, výzkumným pracovníkem na Kalifornské univerzitě v Davisu, projev vděčnosti zvyšuje úroveň štěstí asi o 25 procent.

Rodiče mohou vděčnost u svých dětí povzbuzovat tím, že ji sami projevují, nebo požádat dítě, aby přemýšlelo o dobrých věcech ve svém životě. Jednoduše se zeptejte dítěte, co se mu ten den nejvíc líbilo. To může vytvářet základ pro život ve vděčnosti.

3) Poskytujte příležitosti chovat se empaticky

Jedna skvělá věc na dětech je, že rády pomáhají druhým. Cítí se dobře. Proto je v této fázi života velmi důležité poskytnout jim příležitost, aby to mohly dělat. Zapřemýšlejte: darujte něco (např. drobné, jídlo, svůj čas) lidem v nouzi. Děti se na tom mohou podílet.


Odborníci na dětské chování a vývoj prohlašují, že touha dítěte pomáhat druhým je vrozená a točí se kolem tří hlavních bodů. Zaprvé, ze začátku pomoc druhým napomáhá dítěti dostat to, co chce. Zadruhé, pomoc druhým jim přináší pochvalu. Nakonec se rozvine schopnost předvídat potřeby ostatních; pomoc druhým se stává pro dítě jeho vlastní odměnou.

4) Nebojte se dát najevo nedokonalost

Sdílení zkušeností mezi lidmi je důležité a děti se v tomto ohledu nijak neliší. Když jsou svědky ochoty rodičů sdílet jejich vlastní nedokonalost a zranitelnost, pomáhá to u dítěte rozvíjet pocit stability a normálnosti. Přiznání nedokonalosti může být tak jednoduché, jako omluvit se dítěti, když uděláte chybu.

5) Pojmenujte pocity

Rozvoj emoční inteligence je zásadní pro úspěch člověka v pozdějším životě. Během dětství lze tuto dovednost rozvíjet pojmenováním pocitů, které dítě má. Například pokud má dítě potíže s domácími úkoly, řeknete něco jako: „Já vím. Když mi něco nejde, taky jsem otrávený. Potřebuješ s tím pomoci?“

Všechny pocity - rozpaky, strach, hanba, smutek, radost, žárlivost atd. - lze pojmenovat stejným způsobem.

6) Neodsuzujte emoce

10 způsobů chování rodičů, které učí děti empatii

Jeden prominentní dětský psycholog to vyjádřil takto: „Přijetí emocí nepřehlíží činy našeho dítěte; potvrzuje pocity, které k němu vedly.“ Jinými slovy, i když můžeme chování chápat jako hloupé, dítě jedná pouze podle svých emocí. Uznání emocí jako takových prohlubuje ve vztahu pocit komunikace, bezpečí a sounáležitosti.

Pamatujte, že dětství je vývojová fáze. Je naprosto v pořádku projevovat emoce (např. „Chápu, že jsi rozzlobený / naštvaný, protože…“), ani my jsme nebyli zamlada o nic lepší.

7) Mluvte o pravděpodobných pocitech

Mnohokrát jsou rodiče svědky vyhrocené sociální situace. Jsme schopni - alespoň do určité míry - zpracovat to, co se děje, a možná i důvod, proč se to děje. Děti tuto schopnost nemají. V takové situaci může být cenné to s dítětem probrat („Jak si myslíš, že se ta paní cítí?“, „Proč si to myslíš?“). Toto učí děti důležitosti racionálního hodnocení a interpretace emocí.


8) Rozhovor o pocitech jiných lidí

Nevypadá to jako nic složitého, že? Děti mají často potíže pochopit důvody, proč se někdo cítí tak, jak se cítí. Je smutné, že existuje spousta dospělých, kteří mají přesně stejný problém. Proto je důležité vést s dětmi dialog, proč nastala taková situace, pokud jde o emoce.

9) Dávejte dětem dobrý příklad

10 způsobů chování rodičů, které učí děti empatii

Děti se učí podle toho, co vidí a slyší ... tak je to jednoduché. Pokud jsou rodiče starostliví a empatičtí i k lidem, které neznají, dítě se pravděpodobně naučí dělat totéž. Naopak, pokud jsou rodiče chladní a odmítaví k lidem, které neznají (možná dokonce i k těm, které znají), dítě se bude bohužel pravděpodobně chovat právě tak.

10) Dívejte se na svět očima dítěte

Děti při vyjadřování svých emocí musí mít pocit bezpečí, aby se cítily milovány a vítány. Rodiče pochopitelně chválí pozitivní emoce (např. radost, smích) a kritizují negativní emoce (např. pláč, křik). To však není vždy nejlepší způsob, jak reagovat. Musíme přijmout všechny dětské emoce.

Také jsme byli jednou dětmi. Jednali jsme nepochybně impulzivně a „iracionálně“. Dětství je ale fáze života, na kterou my dospělí často zapomínáme. Zkuste se na svět dívat očima malého dítěte místo svých vlastních, i když se to může někdy zdát obtížné.

Někteří lidé mají mimořádné empatické schopnosti. Pokud byste se soustředili na svůj vlastní emoční růst, může se tento dar stát vaší největší super schopností. Více se můžete dozvědět v článku 4 super schopnosti vysoce vnímavých lidí


Máte doma pejska?
Ano (60 %)
Ne (35 %)
Nevím (5 %)

Oblíbené články

10 návyků, které párům pomáhají přečkat těžké časy 10 návyků, které párům pomáhají přečkat těžké časy

3 stylové psí kavárny, které bude váš mazlíček milovat 3 stylové psí kavárny, které bude váš mazlíček milovat

4 znaky dobře fungujícího vztahu 4 znaky dobře fungujícího vztahu

6 věcí, které byste měla vyzkoušet v sexu 6 věcí, které byste měla vyzkoušet v sexu

5 tipů, jak si zachovat svou BFF 5 tipů, jak si zachovat svou BFF

 Bezpodmínečná láska – 4 nejlepší tipy, jak milovat bezpodmínečně Bezpodmínečná láska – 4 nejlepší tipy, jak milovat bezpodmínečně

5 tipů, jak vyléčit zlomené srdce 5 tipů, jak vyléčit zlomené srdce

17 známek toho, že bude navždy usilovat o vaši lásku 17 známek toho, že bude navždy usilovat o vaši lásku

4 nové seriály, které jsou jako dělané pro ženy 4 nové seriály, které jsou jako dělané pro ženy

4 tipy, jak se vypořádat se samotou 4 tipy, jak se vypořádat se samotou

5 rad, jak líbat s vášní i něhou 5 rad, jak líbat s vášní i něhou

10 způsobů, jak zlepšit a upevnit vztah 10 způsobů, jak zlepšit a upevnit vztah

Komentáře

    Vložit nový komentář