10 věcí, které jsem měla vědět předtím, než jsem podala žádost o rozvod
07. 06. 2016, Kategorie Vztahy
4311 shlédnutí

10 věcí, které jsem měla vědět předtím, než jsem podala žádost o rozvod

http://www.today.com/health/10-things-i-wish-i-d-known-getting-divorced-t82321

Mnoho let pracuji jako prostředník při rozvodech manželských párů, a tak jsem si myslela, že jsem připravena lépe, než kdokoli jiný, když to potkalo i mne. Ale to jsem se mýlila! Tady je několik věcí, které mi nikdo předem neřekl, a kterými jsem si musela při rozvodu projít.

1) I když jste to byla vy, kdo podal žádost o rozvod, často můžete cítit smutek, ztrátu, strach a úzkost

Ať už jste byla iniciátorem rozvodu nebo ne, člověk je vždy zaskočen rozsahem životní změny, jakou rozvod ve skutečnosti je. V té době ztratí nejen manželství, ale často také další životní vztahy, jako například rodinu svého bývalého, některé přátele, část času, který může trávit se svými dětmi apod. V procesu ukončování vašeho minulého společného života potřebujete začít budovat svůj nový život. To vám může přinést i příležitost k velkému osobnímu růstu. Než se dostanete až sem, pravděpodobně zažijete mnoho strachu a úzkosti z neznámého. Není to snadné, na konci však najdete opět své štěstí!

2) Vaše problémy samy nezmizí jenom proto, že jste se rozvedla

Se svým ex budete muset stále vycházet, zvláště když jsou ve hře děti. Jak často jsem od rozvádějících se párů slyšela, „Ale já ho nesnáším!“ nebo „Já se z ní zblázním.“ Vždy jsem odpovídala „Ale to je právě důvod, proč už nejste spolu!“ Pamatujte na to, že nevhodné chování vašeho protějšku nezmizí jenom proto, že jste se rozvedli. Tahají za stejné nitky, a mnohdy je to po rozvodu ještě horší. Snažte se co nejvíc nechat to být, a nepřipouštět si to. Snáze se to však řekne, než udělá. Chce to trpělivost.

3) Teprve po podepsání rozvodových papírů začíná skutečná práce

Dříve, než začnete hledat nový vztah, musíte se vyléčit z citového traumatu a naučit se být šťastná sama se sebou.

 

Vybudovat se stejnými prostředky dva nové domovy je jednou z prvních velkých výzev po rozvodu. Jestliže jste fungovala mnoho let jako žena v domácnosti a starala se o děti, budete se muset vypořádat s tím, jak si najít zaměstnání.

 

Vaše sebevědomí, které tolik utrpělo udržováním vztahu, který nakonec selhal, bude také potřebovat podpořit. Zjistila jsem, že je potřeba dostatek času, aby si člověk uvědomil svoji vlastní hodnotu. Kdo vlastně jsem, kromě toho, že jsem něčí manželka? Jaké jsou mé zájmy a s jakým člověkem mohu být šťastná? Najít odpovědi na tyto otázky bude trvat určitou dobu a může to být i zajímavá a zábavná cesta, když tomu necháte volný průchod.

4) Vaše děti se vám možná nesvěří se svými pocity, ale můžete je poznat z jejich chování

Je velmi důležité všímat si chování vašich dětí (jako když budou chtít spát s vámi v posteli, prát se mezi sebou, nebo u nich budete pozorovat příznaky deprese) a nevycházet jen z toho, co říkají nebo neříkají. Jak často jsem slyšela „moje děti se s tím vyrovnaly dobře“, ale když jsem si to více ověřovala, zjistila jsem něco úplně jiného. Mluvte s dětmi neustále o jejich pocitech.  Já podala žádost o rozvod před pěti lety a děti jsou z toho stále smutné, mají mnoho otázek a přejí si, aby jejich rodiče byli spolu. Důležitá je komunikace.

5) Neuspěchejte celý proces, ač by vás to lákalo

Žádost o rozvod

Každý potřebuje čas přizpůsobit se a udělat správná rozhodnutí pro příští životní etapu. Během procesu rozvodu se objeví mnoho obtížných rozhodnutí, která je potřeba udělat. Ta nemohou být udělána zbrkle během krátké doby.  Když budete příliš pospíchat, mnohá rozhodnutí budou vycházet spíše z vašich emocí než z rozumné úvahy. Zkuste vždy upřednostňovat zájmy vašich dětí a vždy budete mít náskok.

6) Můžete přijít o některé přátele, o kterých jste si mysleli, že tu budou pro vás vždy, a naopak

To bylo pro mne dost překvapivé. Někteří lidé si myslí, že rozvod může být nakažlivý! Všichni víme, že je mezi námi hodně lidí, kteří jsou v manželství nespokojení, ale rozvodu se obávají, a já se tomu vůbec nedivím. Tito lidé si nepřejí, abyste byli ve společnosti jejich partnerů, kteří by si z vás mohli vzít příklad, aby udělali to samé.

Pak tu mohou být přátelé, se kterými jste si třeba nebyli v minulosti tolik blízcí, kteří vám najednou budou velkou oporou. Rozvedení lidé si nejčastěji stěžují, že už je zadaní přátelé nikam nezvou. A tak je důležité navázat nová přátelství, s lidmi, kteří jsou single. Nebo s manželskými páry, kterým nevadí počítat s vámi ve svých plánech.

7) Zapomeňte na hněv a odpor, které chováte k vašemu bývalému partnerovi – pouze by to vás a vaše děti dál zraňovalo a nebylo by to k ničemu dobré!

Toto je velmi důležité! Stále mít zlost kvůli tomu, co se přihodilo v minulosti, by vás pouze fyzicky i psychicky vyčerpávalo (přečtěte si Jak odpustit a zapomenout). To neznamená, že schvalujete jednání svého bývalého. Znamená to, že už to nechcete řešit. Jestli se s tím sami nedokážete vypořádat, hledejte pomoc u terapeuta, rozvodového poradce nebo podpůrné skupiny stejně zraněných lidí.

8) Nejhorší jsou svátky, hlavně v prvních letech

Žádost o rozvod

Založte si nové tradice a určitě nebuďte sami. To bylo pro mne to nejtěžší po rozvodu. Svátky pro mne znamenají, že jsou rodiny a nejbližší lidé spolu. A tak každý svátek, kdy byly děti s ex-partnerem, jsem se zařídila tak, abych dělala něco, co mne činí šťastnou a netruchlila doma. Trávím stále svátky s rodinou a snažím se děti někdy během těchto dnů vidět.

9) Za každou cenu se zdržte očerňování vašeho bývalého partnera před dětmi

Ačkoli vás to může lákat, očerňování vašeho ex před dětmi je velké tabu! Děti chtějí – a mají na to právo – milovat oba rodiče. Jestliže před nimi budete špatně mluvit o druhém rodiči, vymstí se vám to. Děti k vám za mohou cítit odpor – když ne hned, tak později určitě.

10) Nepospíchejte s navazováním nových vztahů po rozvodu!

Vaše děti nejsou připravené na to, vidět vás s někým novým. A vy navíc potřebujete čas, abyste našli sami sebe a ujasnili si, s kým můžete být šťastní. Nechte si na to aspoň jeden rok, kdy budete na sobě pracovat a věnovat se především vašim dětem. Chce to svůj čas, věřte mi. Jinak byste si mohli špatně vybrat a váš nový partner by mohl být kopií toho původního! Děti se potřebují ze všeho vzpamatovat, a kdyby to bylo předčasné, mohly by vašeho nového partnera i bezdůvodně odmítat.

 

Chcete-li se vyhnout podání žádosti o rozvod, přečtěte si jak zlepšit a upevnit váš vztah.

Cítíte se někdy osamělá?
Ano (75 %)
Ne (18 %)
Nevím (7 %)

Oblíbené články

 Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 2) Upevněte vaše přátelství Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 2) Upevněte vaše přátelství

9 škodlivých návyků v komunikaci a jak je můžeme napravit 9 škodlivých návyků v komunikaci a jak je můžeme napravit

10 tipů jak přimět muže, aby se do vás zamiloval (1 díl) 10 tipů jak přimět muže, aby se do vás zamiloval (1 díl)

10 typů kluků, kterým je lepší se vyhnout 10 typů kluků, kterým je lepší se vyhnout

4 zkoušky pro vaši lásku. Chcete si být jistá, že to s vámi myslí vážně? 4 zkoušky pro vaši lásku. Chcete si být jistá, že to s vámi myslí vážně?

 Nadměrná žárlivost ve vztazích může mít spojení s narcismem Nadměrná žárlivost ve vztazích může mít spojení s narcismem

3 úskalí vztahu s cizincem 3 úskalí vztahu s cizincem

17 věcí, kterými nás muž v posteli nejvíc nažhaví 17 věcí, kterými nás muž v posteli nejvíc nažhaví

10 důvodů, proč jsou muži nevěrní 10 důvodů, proč jsou muži nevěrní

 Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 5) Jak na to, abyste snadno navazovala v budoucnosti vztahy Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 5) Jak na to, abyste snadno navazovala v budoucnosti vztahy

6 nápadů na virtuální rande v době omezení osobních setkávání 6 nápadů na virtuální rande v době omezení osobních setkávání

 Jak sbalit kluka - varování Jak sbalit kluka - varování

5 tipů, jak vyléčit zlomené srdce 5 tipů, jak vyléčit zlomené srdce

5 dalších zajímavostí o britské královské rodině 5 dalších zajímavostí o britské královské rodině

7 tipů, jak překonat osamělost v předvánočním čase 7 tipů, jak překonat osamělost v předvánočním čase

Komentáře

    Vložit nový komentář